3 yılda / 8 konferans
Sayısız eğitim

https://tedarikzinciri.org/wp-content/uploads/2015/12/enis-sınıksaran-320x293.jpg
Prof. Dr.

Enis SINIKSARAN

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi

İTÜ Gemi İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans, İTÜ İşletme Mühendisliği bölümünde yüksek lisans, İstanbul Üniversitesi, İstatistik alanında doktora eğitimini tamamlamış olan Prof. Dr. Enis Sınıksaran, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olup, İstanbul Üniversitesi Teknokentte faaliyet gösteren ve bir matematik yazılım şirketi olan Matletik’in de kurucusudur.

Araştırma alanları:

Bilişsel Kusurlar ve Karar Alma Süreçlerine Etkileri; Bilim Felsefesi; Matematiksel İstatistik; Çok Değişkenli İstatistik; Monte Carlo Simülasyon; Bilgisayar Temelli Matematik


Bazı Yayınları

Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler

 • Siniksaran, E., “On the Geometry of F, Wald, LR and LM Tests in Linear Regression Models”, Statistics : A Journal of Theoretical and Applied Statistics, Taylor & Francis Group, Volume 39, Number 4 / August 2005 (SCI)
 • Siniksaran, E., “A geometric interpretation of Mallows’ Cp statistic and an alternative plot in variable selection.”, Computational Statistics and Data Analysis, Elsevier, Volume 52, Issue 7, 2008 (SCI)
 • Siniksaran, E., ” Throwing Buffon’s Needle With Mathematica “, The Mathematica Journal, Wolfram Research, Volume 11, Issue 1, 2009.
 • Siniksaran, E. , Satman M. H. “PURO: A Package for Unmasking Regression Outliers”, G.U. Journal of Science, Volume 24, Issue 1, 2011
 • Samioglu M, Siniksaran, E. “Embedding Virtual Manipulatives into Middle School Mathematics Curriculum” , Anthropologist 25(3): 207-213 (2016) (SSCI)

Ulusal dergilerde yayınlanan makale ve kitapları

 • Sınıksaran, E. ve Aktükün, A., “Karl Popper’ın Yanlışlama Kuralı, Hipotez Testleri ve İktisat”, İktisat Mecmuası, 54. Cilt, Sayı 2, 47-60 (2004).
 • Sınıksaran, E. ve Aktükün, A., “Rastlantısal Şeritler ile En Küçük Medyan Kareler Doğrusunun Bulunması”, Ekonometri Ve İstatistik Dergisi, İstanbul Üniversitesi, 1, 11-20 (2005).
 • Siniksaran, E., Satman, M.H., Altaylıgil, B., “EKKY ve Bazı Dayanıklı Tahmincilerin Derinliklerinin Kirlenme Altındaki Değişimlerinin İncelenmesi”, İstatistik Araştırma Dergisi, Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos 2005.
 • Siniksaran, E., Satman, M.H., “Çoklu Regresyon Uçdeğerlerinin Teşhisçisi Olarak Çanta Çiziti”, İstatistik Araştırma Dergisi, Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz 2007.
 • Sınıksaran, E., “İstatistiksel Yöntemler”, Filiz Kitabevi, 2001.
 • Sınıksaran, E., Aktükün, A., ve Akay, A., “İktisatçılar için Matematik”, Filiz Kitabevi, 2003.
 • Sınıksaran, E., Şansın Matematiği, Doğan Kitap, 2008.
 • Sınıksaran, E., Aktükün, A., Matematik ve İstatistik Uygulamalarıyla Mathematica, Türkmen Kitabevi, 2009


Make

Connection

Follow John


Meet

Company


https://tedarikzinciri.org/wp-content/uploads/2015/12/logo_inner.png

satinalmadergisi.com

Satınalma Dergisi

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yöneticilerinin Dergisi


buyernetwork.net

Buyer Network

Endüstriyel Ticaretin Adresi. Ürün ve Hizmet alım ve satışlarınızı bu portal üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ziyaret etstartupvadisi.com

Startup Vadisi

Startup Vadisi.com içerisinde teknoloji odaklı girişimler, yeni ürün ve hizmetler hakkında en son haber ve yazılar yer almaktadır.

Ziyaret et